Avrupa’da 1 Mayıs’ta İşçiler Meydanlara Çıktılar!

556

PARİS

Fransa’nın başkenti Paris, 1 Mayıs’a yerli ve göçmen emekçilerin Macron’un emeklilik reform yasasına karşı, iki aya yakın bir zamandır şehir şehir, sokak sokak, meydan meydan birikerek gelen öfkesiyle uyandı.
Günün erken saatlerinde her yıl olduğu gibi, République meydanında Türkiye – Kuzey Kürdistan’lı devrimci parti ve örgütler pankart, bayrak ve standlarını açarak hazırlıklarını yaptılar. Öğlen saatlerinde devrimci-demokratik örgütler, dünya ve ülke devrim mücadelesinde ölümsüzleşenler adına yapılan bir dakikalık saygı duruşuyla ortak platform adına düzenlenen 1 Mayıs programına geçildi. Kurumlar adına yapılan açıklamalar bölümünde Devrimci Demokrasi ve Öncü Partizan adına hazırlanan ortak metin kitle ile paylaşıldı. Yine alanda Öncü Partizan ve Devrimci Demokrasi standı, bayrakları ve ortak imzalı pankartları açıldı.

Republique’den başlayan ve Nation meydanında sonlanan yürüyüş, emekçilerin öfkeli sloganları ve polis müdahalesine karşı kararlı direnişleriyle gerçekleşti. Yürüyüşte Öncü Partizan ve DHP bayrakları yanı sıra MKP bayrakları da, kitlenin kararlı coşkusuyla birlikte yürüyüşün sonuna kadar taşındı.
Bu 1 Mayıs, işci ve emekçilerin mali oligarşiyle Macron şahsında yaşanan ve yaşanacak olan sınıfsal mücadelenin gelişme eğrisini göstermesi açısından önemli bir göstergeydi. Bu 1 Mayıs Paris’te, yerli ve göçmen emekçilerin, finans kapitalin ihtiyacı doğrultusunda Macron hükümetinin eliyle hayata geçirilen emeklilik reform yasa tasarısına karşı, mücadelesini son sınırına kadar taşıma kararlılığını besleyen bir direniş günü oldu.
Öncü Partizan ve Devrimci Demokrasi güçleri ise geleneğin güçlü yanını miras alan, onu günceldeki temsiliyet ve ileriye taşıma irade ve kararlılığını eylemli bir yoldaşlıkla birliğin gücüne dönüştüren bir sahiplenmeyle, 1 Mayıs’ın tarihsel özüne yakışan bir duruş sergilediler.

ALMANYA

Almanya’da 1 Mayıs işçi sınıfının uluslararası birlik, dayanışma ve mücadele günü kapsamında yapılan gösterilere yüz binlerce işçi ve emekçi katıldı.

Alman Sendikalar Birliği (DBG) tarafından bu yıl “Kesintisiz Dayanışma” (Ungebrochen solidarisch) sloganıyla düzenlenen eylemlerde hayat pahalılığına ve Ukrayna’daki savaşa dikkat çekildi.

DHP ve Öncü Partizan ise örgütlü bulunduğu yerellerde 1 Mayıs alanlarında hazır bulundu. Özellikle savaş, göçmen hakları ve devrimci mücadele temalaştırılarak 1 Mayıs’ta işçilerle buluşuldu.
DGB tarafından, öğleden sonra yapılan yazılı açıklamaya göre 398 yerde düzenlenen 1 Mayıs kutlamalarına, toplamda yaklaşık 300 bine yakın emekçi katıldığı bilgisi paylaşıldı.

İSVİÇRE

Zürih 1 Mayıs Komitesi tarafından 29 Nisan’da başlayan kutlamalar, 1 Mayıs’ta binlerin katılımıyla düzenlenen yürüyüşle devam etti. Alte Kaserne meydanında 29 Nisan’da başlayan kutlamalarda İsviçre, Kolombiya, Küba, Afganistan, İran, Filistin, Türkiye ve Kürdistan’dan çok sayıda yerli ve göçmen kurum, örgüt, siyasi parti, demokratik kitle örgütleri ve sendikalar tarafından stantlar açıldı.

Üç gün boyunca devam eden etkinliklerde iklim krizi, doğanın yıkımı, kadın özgürlüğü, cins eşitliği, savaşlar, ekonomik kriz, ırkçılık ile göçmen sorunlarının ele alındığı podyumlar ve sunumlar gerçekleştirildi.

1 Mayıs etkinlikleri kapsamında düzenlenen yürüyüşe ise binlerce kişi katıldı. Helvetiaplatz’da bir araya gelen binlerce kişi, üzerinde “Jin, jiyan, azadî” yazılı ana pankart arkasında yürüyüşe geçti. Oluşturulan yürüyüş kortejinde yer alan kurumlar tarafından yürüyüş boyunca kapitalist sistemin kadınlara, işçi ve emekçilere, ezilen halklara, doğaya, yaşama yönelik saldırılarına karşı açıklamalar okundu. Anarşist ve otonom gruplar tarafından bankalara kapitalist iş merkezlerinin camlarına boyaların fırlatılması üzerine çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Yaklaşık bir saat süren yürüyüşün ardından Bellevue alanında ulaşan kitle, burada bir miting gerçekleştirdi. 1 Mayıs Komitesi tarafından yapılan konuşmalarda “Toplumsal cinsiyet adaleti mücadelesini sınıf mücadelesiyle birleştirelim” denilerek 14 Haziran İsviçre Kadın Grevi’ne güçlü katılım çağrıları yapıldı.

Yürüyüş, yapılan konuşmaların ardından sonlandırılırken kitle tekrar 1 Mayıs alanına dönerek etkinliklerine devam etti.

Alte Kaserne alanında gün boyu düzenlenen etkinliklerde Daf Connection tarafından düzenlenen konser ilgiyle izlendi. Öte yandan Medico International, “Rojava: Devrim, Kadın Kurtuluşu ve Sağlık” konulu panel gerçekleştirdi. 1 Mayıs etkinlikleri geç saatlere kadar süren konserler serisiyle sonlandırıldı.

Önceki İçerikİşkenceyle Katledilen Filipinler Devriminin Önder Kadroları Anıldı!
Sonraki İçerikBİRLİK MÜCADELE ZAFER ŞİARIYLA PARTİ İNŞASINA OMUZ VERİYORUZ! ZAFERE GÜDÜMLÜ BİR MÜCADELEYİ BÜYÜTMEK İÇİN ÖRGÜTSEL BİRLİĞİMİZİ DUYURUYORUZ!