Bartın’da Katledilen 41 Madenci Paris’te Anıldı!

321

Paris: 19/10/2022: Paris’teki devrimci-demokrat kurumlar tarafından Bartın’daki işçi katliamı protesto edildi. Kapitalist sömürü düzeni tarafından, madenlerin birer işçi mezarlığına döndüğü Türkiye-Kuzey Kürdistan’daki son katliam Bartın Amasra’daki maden ocağında meydana geldi. Fransa’nın başkenti Paris’in 10. bölgesinde bulunan Strasbourg-Saint Denis’deki kemer önünde bir araya gelen devrimci-demokratik kurumlar ortak bir açıklamayla bu katliamı protesto ettiler.

Saat 18:30’da başlayan eylemde okunan ortak metinde: “Güneşi görebilmek için karanlığı kazıyoruz” diyen madenciler katledildi! Bartın’da 41 madenci grizu patlamasında hayatını kaybetti. Türkiye bir kez daha madenlerde toplu işçi ölümleriyle anılıyor. Artık rutin bir haber gibi. İlk şokla son dakika haberi girilir, birkaç gün gündemde kalır, madene önce devlet sonra diğer düzen partileri ziyaret üstüne ziyaret yapar. Son ‘ölü’ de sayıldıktan sonra “gerekenin yapılacağı” açıklanarak yavaş yavaş kapanır. Biz bu eylemi, bizim için Bartın işçi katliamının üstü kapanmaz demek için yapıyoruz. Onlar unutsun biz hep hatırlatacağız demek için yapıyoruz.” vurgusu yapıldı. Açıklamanın devamında ise, “Fransa’da dün yüzbinler grev hakkı için genel grev dedi! Artan yoksulluk ve alım gücüne karşı hakları için sokağa çıktılar. Grevi “toplumun ihtiyacı için” zorla çalıştırmayla kırmaya çalışanlara karşı birçok dayanışma grevi gerçekleştirildi. Rafineriler, nükleer santraller, fabrikalar, demiryolları işlemedi. Liseliler de gelecek mücadelesi için işçilerin yanındaydı çok sayıda lise bloke edildi. Fransa işçi sınıfı madenci katliamına karşı da bize yol gösteriyor. Alınmayan işçi güvenliği önlemleri için greve, sokağa çıkmalıyız. Bizi köle gören bu düzenin karşısına üretimden gelen gücümüzle çıkıp hesap sormalıyız.” sözlerine yer verildi.


Öncü Partizan, DHP, Bir-Kar, Partizan, ACTİT, CDK-F, ODAK, ADHK, PDD, ADKM’nin ortak olarak düzenlediği eylemde, “Ce n’est pas accident ! Ils sont assassin! (Bu bir kaza değil! Onlar Katil), Ni oublié pas ni pardon pas! (unutmadık affetmiyoruz), A bas capitalisme vivre la socialisme! (Kahrolsun Kapitalizm Yaşasın Sosyalizm), İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek, Katil Devlet Hesap Verecek sloganları atıldı. Ayrıca faşist diktatörlüğün Kürdistan’a dönük askeri saldırıları ve Kürt gerilla güçlerine dönük kimyasal silah kullanımı teşhir edilerek ortak mücadeleyi büyütme çağrısı yapıldı.

Önceki İçerikSINIF TEORİSİ’Nİ UYARIYORUZ!
YALAN İFTİRA VE İTİBARSIZLAŞTIRMA İDEOLOJİK MÜCADELE YÖNTEMLERİ DEĞİLDİR! HER PASLI SİLAH KULLANANIN ELLERİNİ KİRLETİR!
Sonraki İçerikFaşist Saldırganlığı Devrimci Mücadeleyi Büyüterek Püskürtelim!