Başkan Gonzalo’ya Özgürlük!

2350

29 yıl (12 Eylül 1992) önce faşist Peru devleti tarafından tutuklanan ve o tarihten bu yana Callao Deniz Üssü Maksimum Güvenlikli Hapishanesi’nde tek kişilik bir hücrede tutulan Peru Komünist Partisi(PKP) eski başkanı, uluslararası komünist hareket liderlerinden Başkan Gonzalo(Abimael Guzman Reynoso)’nun sağlığı ve özgürlüğü için uluslararası bir kampanya başlatıldı. 29 yıl boyunca en ağır tecrit şartlarında tutulan ve bütün baskı ve teslim alma saldırılarına rağmen devrimci direniş çizgisinden taviz vermeyen Başkan Gonzalo 20 Temmuz 2021 tarihinde ileri derecede cilt kanseri teşhisiyle yüksek güvenlikli bir askeri hastaneye kaldırıldı. 87 yaşındaki Başkan Gonzalo’nun sağlığı ve özgürlüğü için Peru’daki devrimci ve ilerici güçler tarafından başlatılan kampanya tüm dünyada yankı bulmaya başladı. 

Peru Komünist Partisi(PKP) lideri Başkan Gonzalo önderliğindeki Peru devrimi, özellikle 1980-90 tarihleri arasında zirveye ulaşmış, Halk Savaşı stratejisi en etkin ve yaratıcı tarzda Peru özgülüne uyarlanmış ve adım adım zafere ilerleyen bu yürüyüş hem Peru egemen sınıfları ve hem de ABD emperyalizmine büyük bir korku salmıştır. CIA ile faşist Fujimori iktidarı ortaklığıyla yapılan bir operasyon neticesinde 12 Eylül 1992 tarihinde başkan Gonzala ve PKP’nin diğer üst düzey bazı kadroları yakalanmıştı. O tarihten bu yana Başkan Gonzalo şahsında Peru devrimi ve sosyalizm iddiasını boşa düşürmek, aşağılamak için her türlü kirli oyunu sergileyen Peru devleti, istediğini elde edememiş, bilakis Başkan Gonzalo’nun devrimci yargılamaları altında ezilmiştir. Bu ezilmişlik sendromudur ki 89 yaşında ve türlü hastalıklarla boğuşan Başkan Gonzalo’nun hala bütün dünyadan tecrit bir halde yüksek güvenlikli bir hapishanede tek kişilik bir hücrede tutulmasına sebep oluyor. 

Peru devleti ve efendisi ABD emperyalizminin Başkan Gonzalo şahsında verdiği mesaj bütün komünist-devrimci güçleredir. Bu mesajı alıyor ve gereğini yapacağımızı bir kez daha ilan ediyoruz. Başkan Gonzalo uluslararası komünist hareketin en önemli liderlerinden birisidir. Bugün Başkan Gonzalo’nun sağlığı ve özgürlüğü için yürütülecek çalışmalar, kampanyalar en önemli görevlerimizdendir. Sosyal medyada yürütülecek çok dilli çalışmalar, afiş-bildiri-kuşlama-yazılama-pankart-kitle toplantıları-basın açıklamalar…vs her türlü yaratıcı yol ve yöntemi kullanarak kampanyayı yaygınlaştıralım.

Başta Türkiye-Kuzey Kürdistan olmak üzere, bulunduğumuz her alanda Başkan Gonzalo’ya Özgürlük şiarını yükseltelim. Bu kampanyayı milyonlara ulaştırmak, uluslararası bir dayanışma ve mücadele ağı kurmak için seferber olalım.

Başkan Gonzalo’ya özgürlük

Tüm siyasi tutsaklara özgürlük

Devrimci Demokrasi-Öncü Partizan

Önceki İçerikTaliban: Bir Antiemperyalist Güç mü? Yoksa Bir Şer Odağı mı?
Sonraki İçerikÇEVİRİ | Taliban’ın Dönüşü ve Afganistan İçin Sonuçları