MKP’den 18 Mayıs’a ilişkin açıklama: KOMÜNİST ÖNDER İBRAHİM KAYPAKKAYA YOLDAŞ ÖLÜMSÜZLÜĞÜNÜN 50.YILINDA YAŞIYOR SAVAŞIYOR!

1187

Maoist Komünist Partisi (MKP), KOMÜNİST ÖNDER İBRAHİM KAYPAKKAYA YOLDAŞ ÖLÜMSÜZLÜĞÜNÜN 50.YILINDA YAŞIYOR SAVAŞIYOR!” açıklaması yaptı.

Maoist Komünist Partisi (MKP), açıklamasının tamamı şöyle:

Proletarya Partisi’nin kurucu önderi, halkların kurtuluş mücadelesinde, devrimin önünde biriken her türden “moloz yığınını” süpürüp atarak YOL AÇAN, yön gösteren, öncü pusulamız, komünist önder İbrahim Kaypakkaya yoldaşı, ölümsüzlüğünün 50. yılında devrimci eser ve mirasına bağlı yoldaşlığımızla bir kez daha anıyoruz. Kaypakkaya yoldaş, ardılı olan bizler için ne “kutsal” bir “aziz”, ne her şeyi söylemiş ilahi bir “dahidir”. O, Kürt, Türk ve çeşitli milliyetlerden Türkiye-Kuzey Kürdistan halkları için, sınıf mücadelesinin en bulanık, en zorlu koşullarında yolunu arayan ezilenlere gerçeğin yönünü gösteren, o güzergahta sosyalizm ve komünizm için bir isyan çağrısı, bir devrim pusulasıdır.

O’nun ölümsüzlüğünün 50. yılında anılması, bizler açısından, bugün de yaşayan mücadelemizin ilkesel cevap isteyen başat sorunlarına cevap olan, bu öncü ve önder komünist niteliğidir. Elbette komünistler heybetli isyanlarla baş kaldırdıkları sınıf düşmanlarına, onların devlet gücü şahsında direnecek, Kaypakkaya yoldaş gibi “ser verip, sır vermeyecekler”dir. Bundan daha doğal, daha mütevazi bir görev olabilir mi? Oysa defaatla dile getirildiği gibi, Kaypakkaya yoldaşı 50. ölümsüzlük yıldönümünde de güncel kılan, Marksist-Lenist-Maoist devrim bilimini bizlere sunmuş olmasıdır. Türkiye-Kuzey Kürdistan somutluğunda Marksist-Leninist-Maoist komünist bilinci ve eylemiyle kendine özgü konuşturup, halkları Komünist Parti’si öncülüğünde Kurtuluş Ordusuyla, devrimden ortak çıkarı olan dostları bir araya getirmeyi öğreten ittifaklar/Cephe politikasını, ülke gerçekliğinin tüm sorunlarına cevap olan, bütüncül bir devrim programı temelinde sunmuş olmasıdır.


O’nda eskimeyen, döne döne bakıp öğrenmemiz gereken işte bu stratejik önderlik aklı, pratiği ve toplamında ortaya koyduğu kurtuluş manifestosudur. Yarım asırlık bir geçmişin her bir günü, partili mücadele ısrarıyla geçilse de, her dönemin oportünist, reformist ve revizyonist tasfiyeci kuşatmasıyla önü kesilmek istenmiş, ancak Kaypakkaya yoldaşın komünist önder bilinci, tüm kesin ve keskin niteliğiyle en zorlu süreçlerde Kartacalı Komutan Hannibal’in asırların üzerinden aşarak bugünde parıldayan o altın öğüdüyle, “Ya Bir Yol Bulacağız, Ya Da Bir Yol Açacağız” diyerek, yenilgi ve umutsuzluk tanımayan, devrime ve halka eşsiz güvenin iradesi olmuştur.
Bugün ondan miras kalan proletarya partisinin parçalı güçleri olan komünistlerin, 50. ölümsüzlük yıldönümünde deklare edilen BİRLİKLERİ ile onu onurlandıran mütevazi adımları, her türden yozlaşmış, konformist, yorgun ve miras yedici inkarcılığı savuran, Vartinik’ten kalkan rüzgarın gündeki fırtınası gibi, yeni “lordlar”ı toplandıkları “kamaraları”nda icra ettikleri utangaç inkarcılığı ziyadesiyle rahatsız etmektedir. Bu da önder yoldaştan bize miras kalan, bir an bile tereddüt etmeyi affetmeyen sınıf mücadelesi cephesinde cereyan eden adımlara karşı ideolojik mücadele görevinin yerine getirilmesinden başka bir şey değildir.


Kaypakkaya yoldaş faşizme, kapitalizme, emperyalizme ve her türden dünya gericiliğine komünizmin bilimsel aklı ve onu doğrulayan eylemiyle heybetli bir kafa tutuştur. Ondan parlamenter bir ahmaklıkla, ne reformizm devşirilebilinir, ne düşmanın kabul edebileceği bir güdüklük kabul ettirilebilinir. Yarım asır sonra onun muazzam eserinden güne miras komünist bilinci, bize bugünde devrim, sosyalizm ve yüce komünizm için, büyük bir aşkla savaşmayı istiyor. Hazırız!


Partili Güçlerimizin birlik coşkusu ve kararlılığıyla, önder yoldaşı 50. ölümsüzlük yıldönümünde bir kere daha anıyor, Devrim ve Sosyalizm mücadelesini zafere taşıma sözümüzü onun şahsında ezilen halklarımıza tekrar veriyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle Mayıs’ı kanlarıyla kızıla boyayan tüm ölümsüz kahramanlar kuşağının yüce anıları önünde saygıyla eğiliyoruz. Bıraktıkları mevzileri aynı kararlılıkla tutup, aynı bilinç ve cesaretle zafere kadar savaşmaya devam edeceğiz.


-ONU ANMAK SAVAŞMAKTIR!
-18 MAYIS’I UNUTMA, UNUTTURMA. HATIRLA VE ÖĞREN ONDAN!
-YAŞASIN KAYPAKKAYA YOLDAŞIN DEVRİMCİ KOMÜNİST MİRASI!


MAOİST KOMÜNİST PARTİSİ
18/05/2023

Önceki İçerikBİRLİK MÜCADELE ZAFER ŞİARIYLA PARTİ İNŞASINA OMUZ VERİYORUZ! ZAFERE GÜDÜMLÜ BİR MÜCADELEYİ BÜYÜTMEK İÇİN ÖRGÜTSEL BİRLİĞİMİZİ DUYURUYORUZ!
Sonraki İçerikO’NUN YOLUNDA BİRLİKTE ZAFERE!