Öncü Partizan’dan Kitle Toplantısı

2527

Öncü Partizan Avrupa Örgütlülüğü 17-18 Temmuz 2021 tarihinde Almanya, İsviçre, Hollanda ve Fransa’dan katılımcılarla ilk kitle toplantısını gerçekleştirdi.

17 Temmuz tarihinde kitlelere açık bir şekilde yapılan toplantı, devrim ve demokrasi mücadelesinde şehit düşenler anısına yapılan saygı duruşu ile başladı. Saygı duruşunun ardından Öncü Partizan adına toplantıya dair kısa bir açıklama yapılarak, toplantı gündemleri okundu. Daha önce kamuoyu ile de paylaşılan; “1-) Geleneğimizin Geldiği Nokta, Çıkışımıza Sebebiyet Veren Nedenler, Çözüme Dair Perspektifler 2-) Nasıl Bir Avrupa Çalışması? 3-) Nasıl Bir Örgüt İstiyoruz? 4-) Birlik ve Ayrılıklara Bakışımız” başlıkları üzerine Öncü Partizan adına bir sunum gerçekleştirildi.

Yapılan sunum sonrası ilk olarak, toplantıya katılan Yeni Demokrasi ve Devrimci Demokrasi’den arkadaşlara söz verilerek, fikir, eleştiri ve önerileri dinlendi. Her bir konu üzerine toplantıya katılan herkesin söz almasıyla verimli tartışmalar gerçekleştirildi. Özellikle Kaypakkaya geleneğinin içerisinde bulunduğu durum ve Öncü Partizan’ın çıkış temelleri üzerine yoğun tartışmalar yapılıp, eleştiri ve öneriler sunuldu. Yine Kaypakkaya geleneğinin parçalı ve dağınık durumu, örgütsüz insanlarımızın çokluğu ve nitelikli devrimci bir inşa ve birlik sürecinin önemine vurgu yapan konuşmalar gerçekleştirildi.

İlk gün kitleye ve diğer dost devrimci güçlere açık yapılan toplantının ikinci günü ise daha öncesinde kurulan ve iki aya yakın süredir çalışmaları koordine eden Geçici Yürütme Kurulunu ve bu kurul altındaki diğer çalışma komitelerini seçilerek, Devrimci İnşa Kurultayı ve Kurultaya paralel olarak Avrupa’da yapılacak çalışmaların planlaması yapıldı. Bu planlama ekseninde özellikle; örgütlenme hamlesi, bazı önemli meselelere ilişkin araştırma-inceleme çalışmaları, komünist ve devrimci güçlerle sürdürülecek ideolojik mücadele, eylem birlikleri ve ortak çalışma imkanları, Avrupa’da yaşanan temel ve aktüel gelişmelere dair politik-pratik hattın örgütlenmesi vb başlıklar altında tartışma ve planlamalar yapıldı.

Öncü Partizan tarafından organize edilen bu ilk toplantıdaki katılım yoğunluğu ve özellikle genç yoldaşların süreçteki rolü, yürütülen verimli tartışmalar bütün katılımcılar tarafından memnuniyetle karşılanarak, kısa süre içerisinde Avrupa’nın birçok ülke ve bölgesinde benzeri toplantıların organize edilmesi noktasında ortak bir fikir birliği oluştu. İki günlük yoğun tartışmalar sonrası, Öncü Partizan adına yapılan selamlama ile toplantı sona erdirildi.

Önceki İçerikDevrimci Demokratik ve Emekçi Kamuoyuna;
Sonraki İçerikÖncü Partizan’ın Misyonu